Watermist / Su Sisi Yangın Söndürme Sistemi

Su Sisi Sistemleri, Sprinkler sistemlerinin neredeyse % 10’u gibi düşük kapasitede yangın pompası ve su deposu kapasitelerine ihtiyaç duyar…

Su yangınla mücadelede kullanılan en eski ve en yaygın söndürücüdür.

Su yüksek ısı soğutma kapasitesi ile buharlaşma ısısı nedeniyle önemli bir söndürücüdür. Klasik sulu söndürme sistemlerinde büyük damlalar ve düşük soğutma yüzeyleri nedeniyle çok miktarda su gereksinimi ve söndürülecek malzemenin sudan etkilenmesi dezavantajları vardır.

Su sisi uygulamaları klasik sulu söndürme sistemlerine göre çok az miktarda su gereksinim duyarlar. Sprinkler sisteminde 1 lt su ile 2 m2 lik bir koruma yüzeyi oluşturabilir oysa su sisi uygulamasında 1 lt su ile 200m2’lik bir koruma yüzeyi oluşturabilir. Su sisi uygulamalarında 85-200 bar basınçlandıran su özel nozullar ile pulverize edilerek yüksek hızda boşaltılır. Kısaca yüksek basınçlı su sisi (WATERMIST) sistemi yangın oluşum reaksiyon üçgenindeki oksijen ve ısı faktörlerine doğrudan nüfuz ederek yangını söndürmektedir. Bu da su buharı sisteminin sprinkler yağmurlama sistemi ile gazlı söndürme sistemindeki fiziki etkisini gösterdiği anlaşılmaktadır. Sistem boşaldığında Oksijen seviyesi %12-15 seviyelerine düşerek INERT gazlar gibi boğma etkisi yaratır.

Temiz gazlara benzer olarak, yangın kaynağındaki isi enerjisini absorbe etme özelliği ile yangınları söndürmektedir. Silindirler 200 bar basınçlı Nitrojen gazi ile doludur. VEYA yüksek basınç dizel ve elektrik pompaları 100 bar basınç üretmeye hazır halde bulunur… Yardımcı silindirlerde saf su bulunmaktadır. Pilot silindirdeki Nitrojen gazi yardımcı silindirlere yönlenir ve içindeki suyu basınçlandırarak söndürme yapılacak ortamdaki nozullara yönlendirir.

Son yıllarda kullanım alanları ve referanslarında ciddi artışlar kaydedilen Su Sisi Söndürme sistemleri, artık birçok uygulamada tercih sebebi olmaktadır.