Gazlı Söndürme Sistemleri

FM-200 / HFC227EA
Gazlı Söndürme Sistemi

Bu gaz ısıyı fiziksel olarak yok ederek söndürme etkisini gösterir.Bir defada tam boşalmalık olarak tasarlanan sistem, uygulandığı alanı çok hızlı bir biçimde uygun hesaplar neticesinde korur.
FM 200 Kokusuz,renksiz,yalıtkan bir gazdır.Bütün hassas elektrik ve elektronik ekipmanların hasarsız korunmasında çok etkilidir.Uluslararası yangın sınıflandırmalarında tanımlı A ve B sınıfı yangınlarda da kullanılması uygun olur.

NOVEC 1230 / FK-5-1-12
Gazlı Söndürme Sistemi

NOVEC 1230 fiziki ve kimyasal olarak Halon 1301'in benzeridir. Ozona zarar vermemesiyle büyük bir avantaj ve verimlilik sağlamaktadır.
Bilgisayarlar, arşivler, elektriksel malzemeler ve telekomünikasyon ekipmanları gibi kapalı mahallerde bulunan kritik ekipmanların korunmasına uygundur. Ayrıca düşük kaynama noktası sayesinde, sıcaklığı düşük mahallerde de kullanılabilir.

KARBONDİOKSİT / CO2
Gazlı Söndürme Sistemi

Kullanılan ilk ve en çok kullanılan en ekonomik söndürücü gazdır.Özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılır...
Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallerde kullanılması sakıncalıdır, Fakat Yangın esnasında yangın kaynağından ısı enerjinin emilmesine neden olur ve bu da söndürme etkisini arttırır.

INERT / ARGON / IG541
Gazlı Söndürme Sistemi

Inert gazlar tamamen doğada kendiliğinden oluşan ve yaşam kaynağımız olan atmosfer içerisinde bulunan gazlardır.
Bu sistemde çeşit gaz olup hepsi bir arada veya ayrı ayrı olarak da kullanılır. Aşırı yüksek basınçlı olarak depolandığından nakliyesi,sistemin tasarım, kurulum, test, bakım ve tadilatlarının yangın söndürme sistemleri konusunda yetkin kişiler tarafından yapılması gerekir.