Kimya Fabrikaları Yangın Söndürme Sistemi

Kimyasal pompalar, kompresörler, elektrikli ekipmanlar, kimyevi madde depolama alanları ve analiz cihazları.

Kimyasal süreçler özellikle patlamalar, yangınlar ve aşırı basınçlandırma durumlarında ortaya çıkan tehlikelerden zarar görebilir. Kimyasal laboratuvarların yangını önlemek ve yangından korumak için benimsedikleri prosedürler vardır, ancak yine de kazalar olabilir ve olmaktadır. Kimyasal bileşenlerin ve diğer maddelerin mevcut uçuculuğuna ek olarak gazlı ocaklar, elektrikli ocaklar ve kıvılcımlanan malzemeler gibi tutuşma kaynaklarının varlığı ciddi bir yangın riski teşkil etmektedir.

Depolama ve çatı tankları petro-kimyasal ve kimyasal depolama tesisleri için yüksek riskli tehdit unsurlarıdır. Benzer şekilde, laboratuvar davlumbazları ve torpido gözleri duman solunması riskini kontrol etmeye yardımcı olmakta ancak yangına karşı çok az koruma sağlamaktadır. Bir kıvılcım ya da sistemdeki herhangi bir dengesizlikten kaynaklanan sıcaklık artışı felakete yol açabilir. Tutuşan yangın veya patlama borular veya diğer sistemler üzerinden yayılarak tesiste bir seri yangına veya patlamaya neden olabilir.

Yangının kaynağında tespit edilmesi laboratuvar çalışanlarının yaralanması riskinin ve gerekli operasyonlara ve varlıklara gelebilecek hasarın minimuma indirilmesi için elzemdir. Bekasistem Mühendislik tarafından dizayn ve tesis edilen yangın tespit ve söndürme çözümleri işletmenin prosesine uygun yangını erken aşamalarda tespit edip söndürerek pahalı ve temini zor ekipmanları koruyabilir.